Identyfikacja gatunków produktów zwierzęcych
Jednym z najczęściej fałszowanych produktów na świecie jest mięso, ze względu na wzrastającą cenę niektórych jego gatunków oraz zwiększoną konsumpcję. Podstawą regulacji prawnych wprowadzających obowiązek badania mięsa i jego przetworów były względy zdrowotne, religijne oraz komercyjne.
Do najczęstszych metod fałszowania mięsa i produktów mięsnych wykorzystywanych przez producentów żywności zaliczyć można:
- zastąpienie mięsa innym, tańszym (np. w produktach wysoko przetworzonych,
- zhomogenizowanych),
- nieprawidłowe oznakowanie (podanie nieprawidłowych informacji
- dotyczących gatunku
mięsa, sposobu produkcji czy hodowli zwierząt), - dodatek środków poprawiających wygląd (obecność azotynów i azotanów w celu nadania pożądanej barwy mięsa lub nadtlenku wodoru w celu wybielenia podrobów),
- fałszowanie świeżości (mięso rozmrażane sprzedawane jako świeże).
Fałszowanie artykułów spożywczych prowadzi do zmiany ich składu i właściwości co negatywnie wpływa na końcową jakość gotowego produktu i jego bezpieczeństwo (dodatek niedozwolonych substancji). Dlatego ważne jest zastosowanie odpowiednich i wiarygodnych metod ukierunkowanych na przeanalizowanie danej próbki pod kątem szukanego gatunku mięsa.
FoodSector oferuje dla Państwa badania pod kątem:
- identyfikacji pochodzenia/gatunku mięsa (immunoenzymatyczny test ELISA, metoda PCR – technika molekularna z użyciem łańcuchowej reakcji polimerazy, metoda ta pozwala na oszacowanie zafałszowania danego produktu niepożądanym gatunkiem mięsa na poziomie <0,1%)
- identyfikacji i potwierdzenia obecności preparatów farmaceutycznych, środków ochrony roślin i pestycydów oraz sterydów obecnych w mięsie (metodą HPLC).
W ramach identyfikacji gatunkowości mięsa stosowane są również metody:
- organoleptyczne,
- serologiczne,
- elektroforetyczne.